Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wielka Sztuka za Rogiem - balet, opera

Utworzono dnia 14.02.2019

Kino za Rogiem w lutym 2019 roku inauguruje pierwszy sezon retransmisji spektakli operowych i baletowych w ramach cyklu Wielka Sztuka za Rogiem.

We współpracy z nazywowkinach.pl w Kinie za Rogiem będą pokazywane spektakle wystawione na najważniejszych scenach światowych: The Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatr Bolszoj w Moskwie.

Pierwszy sezon w Kinie za Rogiem 10. lutego 2019 roku o godzinie 15.00 inauguruje słynny balet do muzyki Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” wystawiony w Teatrze Bolszoj w Moskwie.

 

To jedno z najważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego i wspaniały spektakl familijny. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala od czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

Dorosły widz doceni oryginalną choreografię Jurija Grigorowicza, który baletową bajkę napełnia Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. Jego „Dziadek do orzechów” to nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany, ale o fantasmagorycznych poczynaniach Drosselmeyera, dzięki któremu piękni książęta zwyciężają, reprezentując dobro, a Król myszy ginie wraz ze swoim wojskiem.

W głównych partiach zobaczymy wybitnych solistów Teatru Bolszoj: Margaritę Szrajner w roli Maszy i Siemiona Czudina jako Księcia.

 

Zobacz fragment spektaklu TUTAJ

 


 

O cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD”


Jak to się zaczęło
Przedsięwzięcie „The Met: Live in HD” nawiązuje do bogatej, ponad 80-letniej tradycji słynnych transmisji radiowych spektakli tego nowojorskiego teatru. Pomysłodawcą cyklu jest obecny dyrektor generalny The Metropolitan Opera – Peter Gelb, od lat związany z branżą telewizyjną. 30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround; pokazano „Zaczarowany flet” Mozarta. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów zgromadzonych w 150 salach na terenie USA. Sukces kasowy i frekwencyjny sprawił, że do projektu natychmiast przyłączyły się ośrodki z całego świata.

Naprawdę na żywo
Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie – mimo sześciogodzinnej różnicy czasu – przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met, jak nazywają swój teatr nowojorczycy, gra w soboty dwa spektakle: pierwszy wczesnym popołudniem, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy. Przed każdą transmisją odbywają się w trakcie wcześniejszych przedstawień dodatkowe próby kamerowe, aby podczas przekazu na żywo obraz z kilkunastu kamer był idealnie zsynchronizowany z wydarzeniami na scenie.

Liczby
Na cykl „The Met: Live in HD” sprzedano do tej pory ponad 17 milionów biletów. Transmisje nowojorskich spektakli oglądają widzowie 70 krajów świata zgromadzeni w ponad dwóch tysiącach sal kinowych, filharmonicznych i teatralnych. Do dziś zaprezentowano w ramach tego cyklu 87 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Najpopularniejsze tytuły pokazywane są ponownie, jednak za każdym razem w innej obsadzie.

Teatr gwiazd
Nowojorska The Metropolitan Opera od początku swej działalności (1883) słynie nie tylko z występów doskonałych śpiewaków i dyrygentów, ale także z kreowania ich karier. Nic więc dziwnego, że każdy chce stanąć na jej scenie. O ten przywilej starali się najwięksi, z Marią Callas na czele. Od ponad 40 lat o muzyczny poziom Met dba charyzmatyczny James Levine, dyrygent, który poprowadził tu blisko 2.500 przedstawień.

Polacy w Met
Nasi najlepsi wokaliści – obecnie Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak i Andrzej Dobber, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur, bracia Reszke czy wreszcie wyjątkowo ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska – występowali i wciąż występują na deskach tego teatru.

Podczas transmisji
Spektakle prezentowane są z polskimi napisami. Widzowie otrzymują również ulotki z obsadą i streszczeniem libretta pokazywanej opery. Podczas przerw w transmisji kamera zagląda za kulisy i na sale prób. Można też posłuchać wywiadów z artystami występującymi w przekazywanym na żywo przedstawieniu. Operatorzy śledzą także zmiany dekoracji, których dokonuje świetnie wyszkolona armia pracowników sceny – tego wszystkiego nie mogą zobaczyć widzowie zasiadający na widowni Met.

 


 

"Dziadek do orzechów"

 

W ramach pierwszego sezonu Wielkiej Sztuki za Rogiem odbędą się retransmisje jeszcze czterech spektakli:

10 marca 2019 roku  -  opera Giacomo Pucciniego „Madame Butterfly” wystawiona w The Mertopolitan Opera w Nowym Jorku. Zobacz fragment spektaklu TUTAJ

7 kwietnia 2019 roku opera Giacomo Pucciniego „Turandot” wystawiona w The Mertopolitan Opera w Nowym Jorku. Zobacz fragment spektaklu TUTAJ

12 maja 2019 roku - balet do muzyki Piotra Czajkowskiego „Śpiąca królewna” wystawiony w Teatrze Balszoj w Moskwie. Zobacz fragment spektaklu TUTAJ

9 czerwca 2019 roku opera Georges’a Bizeta „Carmen” wystawiona w The Mertopolitan Opera w Nowym Jorku. Zobacz fragment spektaklu TUTAJ


 

"Madame Butterfly"

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej