O nas

Zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury. Jako instytucja upowszechniania kultury, Ośrodek realizuje swoje zadania statutowe na terenie gminy Tarczyn. Do najważniejszych partnerów i współorganizatorów działalności kulturalno-oświatowej GOK w Tarczynie należy społeczny ruch kulturalny i regionalny, a także związki twórcze, organizacje społeczne, placówki oświaty oraz samorząd lokalny.

Jesteśmy organizatorem imprez plenerowych: „Dni Tarczyna” „Pożegnanie lata – Tarczyńskie owocobranie”. Na naszych imprezach występowali mistrzowie sceny kabaretowej: Marcin Daniec, Jerzy Kryszak, Jan Pietrzak, Andrzej Rosiewicz, oraz kabarety: OTTO, Koń Polski, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ciach, a także zespoły: Arka Noego, NO TO CO, De Mono, Czerwone Gitary, Kombi, Urszula, Wilki, Blue Cafe, Lombard, Oddział Zamknięty, Bajm, Sławomir, Golec Uorkiestra; piosenkarze: Halina Frąckowiak, Halina Kunicka, Anna Szałapak, Edyta Geppert, Alicja Majewska, Eleni, Andrzej Rybiński, Krystyna Giżowska, Andrzej Piaseczny i inni.

Spotkania plenerowe, które przyciągają publiczność z całej Polski, są doskonałą okazją do promocji twórczości miejscowych artystów. Prace plastyczne prezentują członkowie Tarczyńskiej Grupy Plastyków „KreoArt”.

Podczas „Dni Tarczyna” wręczane są tytuły Honorowego Obywatela Miasta Tarczyna. Jest to hołd i podziękowanie składane obywatelom, którzy swoją pracą, życiem oraz postawą  patriotyczną w sposób szczególny zasłużyli się ziemi tarczyńskiej.

Do grona najznakomitszych Honorowych Obywateli naszego miasta należą m.in: Irena Sendler – mieszkanka Tarczyna w latach międzywojennych, Władysław Gawarski – twórca przemysłu tarczyńskiego, właściciel Fabryki Wag w Tarczynie, czy Andrzej Zalewski – dziennikarz radiowy, prowadzący „Ekoradio”,  Czesław Mirosław Szczepaniak – poeta związany z ziemią tarczyńską.

Dużą wagę przywiązujemy do rozwoju działalności wydawniczej.

Przygotowaliśmy wiele publikacji, m.in. z cyklu „Z dziejów Tarczyna” dr. Jerzego Golańskiego, „Kapliczki i krzyże przydrożne na ziemi tarczyńskiej” (pod redakcją dr. Jerzego Golańskiego i Alfreda Kohna). Poza tym wydaliśmy serię tomików poetyckich autorów związanych z Tarczynem i okolicami: Czesław Mirosław Szczepaniak, Aleksandra Kruppe, Elżbieta Płonowska, Alfred Kohn.

Dzięki naszej inicjatywie ukazały się już 3 tomy albumów fotograficznych pn. „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj… Ziemia Tarczyńska na starej fotografii”.

W naszej ofercie dla mieszkańców są także zestawy okolicznościowych pocztówek, kalendarzy, kolorowanki i puzzle dla dzieci.

Wydajemy „Wiadomości Tarczyńskie” – miesięcznik społeczno-kulturalny.

Od kilkunastu lat Gminny Ośrodek Kultury zbiera od mieszkańców stare fotografie przedstawiające historię ziemi tarczyńskiej. Zgromadziliśmy kilka tysięcy cennych zdjęć, które są systematycznie publikowane w formie albumów fotograficznych.

archiwumarchiwum

Wyjątkową popularnością cieszy się coroczny konkurs literacki dla dzieci i młodzieży „Legenda o Ziemi Tarczyńskiej”. Konkurs ma za zadanie popularyzację historii ziemi tarczyńskiej. Młode pokolenie uczy się szacunku do przeszłości i jednocześnie rozwija zdolności językowe, pisarskie. Kształtuje dar wnikliwej obserwacji. Najlepsze prace są nagradzane i publikowane w „Wiadomościach Tarczyńskich”, a także w almanachu literackim.

wystawa

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi działalność wystawienniczą.

Prace plastyczne i fotograficzne prezentowali u nas m.in. Andrzej Mleczko, Bohdan Butenko, ks. Zbigniew Pytel, Marek Zdrzyłowski oraz tarczyńscy fotograficy: Mariusz Martyniak, Wanda i Andrzej Ślusarczykowie, Katarzyna Błaszczyk–Kamińska, Izabela Traczyk, Daria Ordyna i in.

Działalność Ośrodka Kultury jest prowadzona w wielu kierunkach: muzycznym, plastycznym, tanecznym. Organizowane są konkursy i przeglądy mobilizujące dzieci i młodzież do twórczego działania.

Władze Tarczyna, rozumiejąc potrzeby życia kulturalnego gminy, podjęły inicjatywę budowy nowego Ośrodka Kultury.

ośrodek

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się w dniu 7 maja 2014 r. Placówka zlokalizowana jest przy ul. Juliana Stępkowskiego 17.
Nowoczesny, spełniający europejskie standardy budynek znacząco poprawia warunki pracy GOK-u, jakość zajęć rozwijających zainteresowania oraz umiejętności dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. warsztatów teatralnych, artystycznych, plastycznych, fotograficznych, muzycznych, tanecznych, sportowych, zajęć w klubie aktywnego seniora, czy Uniwersytecie III Wieku. W domu kultury znajduje się także kino na 40 miejsc, zrealizowanie w ramach projektu Kino za Rogiem”.

ośrodek

Godziny otwarcia GOK:
Poniedziałek – piątek 08.00 – 21.00
Sobota 09.00 – 16.00
Niedziela – w zależności od potrzeby

Zapraszamy!