O nas

Zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury. Jako instytucja upowszechniania kultury, Ośrodek realizuje swoje zadania statutowe na terenie gminy Tarczyn. Do najważniejszych partnerów i współorganizatorów działalności kulturalno-oświatowej GOK w Tarczynie należy społeczny ruch kulturalny i regionalny, a także związki twórcze, organizacje społeczne, placówki oświaty oraz samorząd lokalny.

Jesteśmy organizatorem imprez plenerowych: „Święto Niezapominajki”, „Dni Tarczyna” „Pożegnanie lata – Tarczyńskie owocobranie”, „Sylwester”. Na naszych imprezach występowali mistrzowie sceny kabaretowej: Marcin Daniec, Jerzy Kryszak, Jan Pietrzak, Andrzej Rosiewicz, kabarety: OTTO, Koń Polski, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ciach, zespoły: Arka Noego, NO TO CO, De Mono, Czerwone Gitary, Kombi, Urszula, Wilki, Blue Cafe, Lombard, Oddział Zamknięty, Bajm, Golec Uorkiestra; piosenkarze: Halina Frąckowiak, Halina Kunicka, Anna Szałapak, Edyta Geppert, Alicja Majewska, Eleni, Andrzej Rybiński, Krystyna Giżowska i in.

Imprezy plenerowe, które przyciągają publiczność z całej Polski, są doskonałą okazją do promocji twórczości miejscowych artystów. Prace plastyczne prezentują Andrzej Kujawa i Dariusz Sieczka, rzeźby w drewnie – Eugeniusz Słoniewski, finezyjne ubiory, ozdoby kobiece, biżuteria – Barbara Dębska.

Podczas „Dni Tarczyna” wręczane są tytuły Honorowego Obywatela Miasta Tarczyna. Jest to hołd i podziękowanie składane obywatelom, którzy swoją pracą, życiem oraz postawą  patriotyczną w sposób szczególny zasłużyli się ziemi tarczyńskiej.
Do grona najznakomitszych Honorowych Obywateli naszego miasta należą m.in: Irena Sendler – mieszkanka Tarczyna w latach międzywojennych, Władysław Gawarski – twórca przemysłu tarczyńskiego, właściciel Fabryki Wag w Tarczynie, czy Andrzej Zalewski –dziennikarz radiowy, prowadzący „Ekoradio”, inicjator „Święta Niezapominajki”.

Dużą wagę przywiązujemy do rozwoju działalności wydawniczej.
Przygotowaliśmy wiele interesujących publikacji, m.in. „Z Dziejów Tarczyna” Jerzego Golańskiego, „Kapliczki i krzyże przydrożne na ziemi tarczyńskiej” – Jerzego Golańskiego i Alfreda Kohna, tomiki poetyckie miejscowych poetów: Elżbiety Płonowskiej, Aleksandry Kruppe, Alfreda Kohna, Album fotograficzny „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj… ziemia tarczyńska na starej fotografii” oraz zestawy okolicznościowych pocztówek.

Wydajemy też „Wiadomości Tarczyńskie” – miesięcznik społeczno-kulturalny.

Od kilkunastu lat Gminny Ośrodek Kultury zbiera od mieszkańców stare fotografie przedstawiające historię ziemi tarczyńskiej. Zgromadzono kilka tysięcy cennych zdjęć, które są systematycznie publikowane w formie albumów fotograficznych.

archiwumarchiwum

Wyjątkową popularnością cieszy się coroczny konkurs literacki dla dzieci i młodzieży „Legenda o Ziemi Tarczyńskiej”. Konkurs ma za zadanie popularyzację historii ziemi tarczyńskiej. Młode pokolenie uczy się szacunku do przeszłości i jednocześnie rozwija zdolności językowe, pisarskie. Kształtuje dar wnikliwej obserwacji. Najlepsze prace są nagradzane i publikowane w „Wiadomościach Tarczyńskich”, a także w almanachu literackim.

wystawa

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi działalność wystawienniczą.

Prace plastyczne i fotograficzne prezentowali u nas m.in. Andrzej Mleczko, Bohdan Butenko, ks. Zbigniew Pytel, jak również tarczyńscy fotograficy: Mariusz Martyniak, Wanda i Andrzej Ślusarczykowie i wielu innych.
Działalność Ośrodka Kultury jest prowadzona w wielu kierunkach: muzycznym, plastycznym, tanecznym. Organizowane są konkursy i przeglądy mobilizujące dzieci i młodzież do twórczego działania.

Władze Tarczyna, rozumiejąc potrzeby życia kulturalnego gminy, podjęły inicjatywę budowy nowego Ośrodka Kultury.

ośrodek

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się w dniu 7 maja 2014 r. Placówka zlokalizowana jest przy ul. Juliana Stępkowskiego 17.
Nowoczesny, spełniający europejskie standardy budynek znacząco poprawia warunki pracy GOK-u, jakość zajęć rozwijających zainteresowania oraz umiejętności dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. warsztatów teatralnych, artystycznych, plastycznych, fotograficznych, muzycznych, tanecznych, sportowych, zajęć w klubie aktywnego seniora, czy Uniwersytecie III Wieku. W domu kultury znajduje się także kino na 40 miejsc, zrealizowanie w ramach projektuKino za Rogiem”.

ośrodek

Godziny otwarcia GOK:
Poniedziałek – piątek 08.00 – 21.00
Sobota 09.00 – 16.00
Niedziela – w zależności od potrzeby

Zapraszamy!

Gminny Ośrodek Kultury