Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa fotograficzna - "Przydrożne ołtarze"

Utworzono dnia 18.06.2023
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej "Przydrożne ołtarze".
Autorem zdjęć - krzyży i kapliczek na ziemi tarczyńskiej - jest Marek Zdrzyłowski.
 
 
Dnia 24 czerwca, godz. 17.00.
Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, ul. J. Stępkowskiego 17.00.
Wstęp wolny.
Wernisaż wystawy uświetni dwóch znakomitych muzyków: Piotr Domagała / gitara akustyczna / elektryczna / 12-strunowa i Adam Kawończyk / trąbka / fletnia / fujara / kalimba
Z okazji wystawy przygotowaliśmy Folder, w którym zaprezentowaliśmy zdjęcia kapliczek i krzyży przydrożnych, do których udało nam się dotrzeć. Autor zdjęć, napisał w nim m.in.:
"Przechodzimy obok nich w pośpiechu, bezrefleksyjnie, już prawie nikt, mijając je po drodze, nie zdejmuje z szacunkiem czapki, nie kreśli jak dawniej znaku krzyża, nie zatrzymuje się by zmówić zdrowaśkę. Trudno też znaleźć kapliczkę, przy której, jak nie tak dawno jeszcze, odprawiane były majowe nabożeństwa. Kapliczki, figury i krzyże, które niegdyś pełniły rolę przydrożnych ołtarzy, dziś są już jedynie elementem naszego krajobrazu, znakiem naszej tożsamości, świadectwem wiary. Te małe ołtarzyki, od wieków stawiane były na krańcach miejscowości, skrzyżowaniach lub w miejscach ważnych wydarzeń. Większość z nich znajduje się pod stałą opieką lokalnej społeczności, ale wiele jest też jakby zapomnianych, zarastają krzewami, niszczeją, stają się niewidoczne. Niektóre kapliczki, zwłaszcza te najstarsze, murowane, często o pięknej formie, są rozbierane a na ich miejscu mieszkańcy stawiają krzyże, łatwe w utrzymaniu, lecz o niezbyt ciekawej formie. Ale można również zaobserwować pojawianie się nowych kapliczek, które mieszkańcy budują na własnych posesjach. Krzyże i kapliczki są w naszym kraju nieodłącznym elementem krajobrazu, wpisując się harmonijnie w jego przestrzeń. Są elementem naszego kulturowego dziedzictwa.
W 2005 r. Gminny Ośrodek Kultury wydał albumik zatytułowany „Kapliczki i krzyże przydrożne na Ziemi Tarczyńskiej” autorstwa Jerzego Golańskiego i Alfreda Kohna. Po kilkunastu latach, dyrektor GOK poczuł potrzebę jego uaktualnienia. Korzystając z social mediów poprosił o zgłaszanie miejsc w których znajdują się kapliczki i krzyże. W ten sposób powstała lista 70 obiektów, pozostało więc wsiąść do samochodu i wyruszyć ze sprzętem fotograficznym w trasę. Tak powstał nowy zestaw zdjęć, który jest dosyć dokładną dokumentacją fotograficzną „stanu posiadania” kapliczek i krzyży znajdujących się na terenie gminy Tarczyn. Efekty tej pracy prezentujemy Państwu w formie wystawy. Planujemy również wydanie nowego albumu, jednak do pełni szczęścia, potrzebujemy informacji o tych obiektach. Interesuje nas historia ich powstania, fundatorzy, intencje z jakich powstały, wszelkie fakty historyczne, ciekawostki z nimi związane. Wierzymy w to, że przy Państwa pomocy, uda nam się stworzyć bardzo wartościowe wydawnictwo".

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej